Bank wyznaczony przez emitenta funduszu do zabezpieczenia aktywów funduszu oraz przeprowadzania transakcji w jego imieniu.
Fundusz wewnętrzny bez gwarancji zwrotu, dedykowany pojedynczej umowie ubezpieczenia.
Zbiorowy lub dedykowany zestaw aktywów przedsiębiorstwa ubezpieczeniowego, z gwarancją zwrotu lub bez niej.
Ograniczony zbiór aktywów przedsiębiorstwa ubezpieczeniowego z gwarancją zwrotu lub bez, dostępny dla dużej liczby subskrybentów.
Fundusz zewnętrzny to przedsiębiorstwo zbiorowego inwestowania niezwiązane z towarzystwem ubezpieczeniowym i podlegające procedurze akceptacji oraz kontroli ze strony państwowego organu nadzorczego (np. UCITS, fundusze inwestycyjne, etc.)
Jednostka uczestnictwa lub tytuł uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym.
Umowa ubezpieczenia na życie zawiera klauzulę, w której ubezpieczony wskazuje beneficjenta/beneficjentów kwot gwarantowanych w przypadku śmierci ubezpieczonego (beneficjent z tytułu śmierci) lub upływu terminu na który została zawarta umowa ubezpieczenia (beneficjent z tytułu dożycia).
Dłużny instrument finansowy emitowany przez państwo lub firmę.
Osoba obciążona ryzykiem wystąpienia zdarzenia objętego ubezpieczeniem.
Udział danej firmy uważa się za nienotowany, jeśli nie znajduje się w obrocie publicznym. W tej sytuacji, nienotowane przedsiębiorstwo nie dokonało pierwszej oferty publicznej.
Fundusz/instrument inwestycyjny zajmujący się inwestowaniem w papiery wartościowe i dopuszczający zarządzanie zbiorowe.
Suma odpowiadająca zobowiązaniom firmy ubezpieczeniowej wynikającym z zawartch umów ubezpieczenia.
Osoba fizyczna lub prawna nawiązująca współpracę z firmą ubezpieczeniową.
Suma pieniężna gwarantowana przez umowę ubezpieczeniową w przypadku śmierci ubezpieczonego.
(W kontekście umowy ubezpieczenia na życie wyrażonej w jednostkach obrachunkowych) Transakcje polegające na kupowaniu jednostek uczestnictwa w jednym lub wielu funduszach przy jednoczesnej sprzedaży jednostek uczestnictwa w jednym lub wielu innych funduszach.
Dyrektywa europejska przyznająca towarzystwom ubezpieczeniowym paszport europejski pozwalający na prowadzenie działaloności we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej bez konieczności posiadania w nich siedziby, pod warunkiem że towarzystwa te uzyskały zezwolenie od organu nadzoru z macierzystego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Część kapitału firmy w formie papieru wartościowego.
Osoba lub osoby, na rzecz których świadczenia ubezpieczeniowe są przewidziane w przypadku śmierci ubezpieczonego (uposażony) lub w przypadku dożycia osoby ubezpieczonej (beneficjent świadczenia).
Całkowita wartość aktywów funduszu lub jednostki uczestnictwa w funduszu na daną datę.
Rodzaj zarządzania portfelem inwestycyjnym polegający na podejmowaniu decyzji finansowych na rzecz Klienta na podstawie udzielonego przez niego upoważnienia, często w kontekście uprzednio zdefiniowanego profilu inwestycyjnego.
Podmiot należycie upoważniony przez odpowiedni organ nadzorujący, wyznaczony przez firmę ubezpieczeniową do zarządzania funduszem, zarówno zbiorowymi wewnętrznymi, jak i dedykowanymi wewnętrznymi.