Jest to standard automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania wypracowany przez OECD oraz G20, przyjęty 20 Października 2014 roku przez wszystkie kraje członkowskie OECD i G20. CRS zapewnia wymianę informacji finansowych dotyczących klientów (zarówno osób fizycznych, jak i prawnych) w sytuacjach, w których klient jest rezydentem innego kraju, niż świadczący usługi. Informacje zgłaszane są co roku. Większość krajów podjęło się implementacji standardu CRS, w roku 2017 do ich grona dołączył także Luksemburg.
Każdy ubezpieczający oraz beneficjent (w momencie wypłaty świadczenia) zobowiązany jest do złożenia oświadczenia o rezydencji podatkowej i statusie podatkowym w USA dla potrzeb automatycznej wymiany informacji oraz dla potrzeb ustawy FATCA – "Formularz identyfikacji podatkowej" w celu wskazania właściwej rezydencji podatkowej.
W kontekście ubezpieczeń na życie podczas trwania umowy Ubezpieczający musi niezwłocznie poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o jakichkolwiek zmianach w rezydencji podatkowej. W takim przypadku należy wypełnić nowy formularz oświadczenia.
Standard CRS obejmuje umowy ubezpieczeń na życie oraz kapitalizacji.
Pierwsza wymiana informacji w ramach CRS w Luksemburgu miała miejsce 30 czerwca 2017, pomiędzy przedsiębiorstwami bankowymi i ubezpieczeniowymi, a luksemburskimi organami podatkowymi, które we wrześniu 2017 przekazały te informacje odpowiednim instytucjom państw zagranicznych. Informacje takie mają być przekazywane corocznie, w tym samym terminie.